rozhovor s TV GUIDE, 1999

15. září 2010 v 18:12 |  rozhovory
Rozhovor s TV GUIDE, 1999

tv guide 99


TV GUIDE: Thriller navždy změnil pohled na videoklipy. Kde jsi přišel na ten nápad?
MJ: Můj bratr Jackie přišel do mého domu a řekl: " Díváš se na tu show co je v televizi? Všechno co dělají je, že pouští muziku. Je to MTV." Pustil jsem si to a zjistil, že je to velmi zajímavé. Nelíbilo se mi ale to, že všechna videa byla jen koláž z obrázků. Myslel jsem si, že kdybych tohle taky dělal, udělal bych něco, co by lidi víc pobavilo. Mým snem bylo udělat něco s začátkem, prostředkem a koncem, jako krátký film.

TV GUIDE: Dokázal sis představit, že Thriller a další videa z tohoto alba vymrští tvou kariéru do stratosféry?
MJ: Já jsem opravdu nepřemýšlel jak si to album povede, jen jsem chtěl vytvořit něco na co bych se rád díval. A mým cílem bylo udělat něco strašidelného, legračního a vzrušujícího.

TV GUIDE: Jak se teď díváš na celé tohle období?
MJ: Vidím to jako šťastné a zároveň smutné období. A vzrušující období. Protože v té době se splnilo mnoho mých snů. Ta proslulost byla úžasná.

TV GUIDE: Také si řekl, že to byl smutný čas.
MJ: Ano. Když nedostanu přesně to co hledám, jsem z toho smutný.

TV GUIDE: Myslíš tím, že album nebylo přesně tím, co jsi chtěl?
MJ: Ne úplně.

TV GUIDE: Které písně tě zklamaly?
MJ: Wanna be startin somethin. Psaní písní je velmi frustrující. Na nahrávku musíš dostat přesně to co se odehrává v tvé hlavě. Když to slyším tady (ukazuje na hlavu), je to nádherné. Pak to musím nějak předat na nahrávku. The girl is mine (duet s Paul MCCartneym) nebylo taky přesně to co jsem chtěl, ale je to velmi pěkné. Ale Billie Jean je tady. Na tom jsem pracoval velmi těžce. Tři týdny jsem dělal jen na určitém zvuku.

TV GUIDE: Rukavice, bílé ponožky, červené kožené sako - kdo přišel s těmito věcmi?
MJ: Rukavice byly - prostě jsem si myslel, že jedna je lepší než dvě. Rád kladu důraz na pohyb. Oči jdou přesně tam, kde je bílá - víš, rukavice. A noha, když tancuješ, můžeš dát význam svého pohybu určité části těla, když na tom máš jen trochu světla. A design saka - mohl bych si sednou s těmi, kteří to vyrobili a říct jim, kde přesně chci jaký design a knoflík. Ale já už takový vzhled nenosím. Je smutné zůstávat v minulosti. Také proto si neschovávám své ceny v domě. Žádné zlaté desky, žádné Grammy. Jsou ve sklepě . Nemám rád, když jsem pyšný, protože bych se mohl cítit, jako že už nemám čeho dosáhnout. A to není pravda.

TV GUIDE: myslíš si, že tvé nejtvořivější období teprve příjde?
MJ: Myslím, že nejlepší práce už přichází, ale chtěl bych se dostat do jiných oblastí, ne jen vydávat album za albem.

TV GUIDE: Jsou zde umělci, kteří dělají v muzice něco zajímavého?
MJ: Jsou zde někteří úžasní umělci, ale nemyslím si, že někdo dělá něco nového. Většina z nich prostě dělá ze staršího nové.

TV GUIDE: Je někdo, s kým by jsi chtěl pracovat?
MJ: Je mnoho umělců, které obdivuji, ale pracovat bych s nimi nechtěl.

TV GUIDE: Jaká je tvá oblíbená muzika?
MJ: Asi budeš šokován. Dnes ráno jsem si zpíval Rodgers and Hammerstein. To jsou věci, které si po domě zpívám - My favourite things z filmu Sound of music a Absend minded me od Streisandové. Jsem taky fanoušek starých MGM muzikantů. Miluji zvuk show. Jsem velký fanoušek melodie.

TV GUIDE: Jakou písničku nejraději předvádíš?
MJ: Billie Jean, ale jen, když nemusím dělat tu samou věc. Obecenstvo chce přesně to samé. Musím tančit Moonwalk (směje se). Rád bych to udělal jinak.

TV GUIDE: Jací jsou dnes tví posluchači?
MJ: Nevím. Prostě se snažím psát úžasnou muziku, a jestli to mají rádi, mají to rádi. Nepřemýšlím nad jejich složením. Nahrávací společnost se mě snaží přinutit, abych takto přemýšlel, ale já chci dělat jen to, co bych si rád poslechl.

TV GUIDE: Je tady nějaký nový Michael pro nové milénium?
MJ: Ano, plánuji hned několik věcí. Myslím si, že vše bude úplně jiné, než to co jsem dělal před tím. Na novém albu je píseň nazvaná I have this dream, je to píseň milénia o světu a prostředí, kterou jsem napsal společně s Carole Bayer a David Fosterem.

TV GUIDE: Myslíš, že pojedeš znovu na turné?
MJ: Nemyslím, příliš mě to vyčerpává.

TV GUIDE: Zřídkakdy cestuješ bez převleku. Proč?
MJ: Nevidím jiný způsob. Zkusil jsem všechno (směje se). Tlusté převleky, jeptišky, šašci. Haloween je pro mě nejlepší. A Masopustní úterý.

TV GUIDE: Myslíš si, že jednoho dne kolem nás budeš chodit bez převleku?
MJ: Já se převlékám z různých důvodů. Rád studuji lidi - jako moucha na zdi. Dokonce i když jsou to dvě staré dámy sedící na lavičce nebo děti na houpačce. Protože já nevím jaké to je žít život jako oni. Jednou jsem byl v obchodě s muzikou a byly tam 2 dívky, které se o mě bavily nad mým albem. Já stál těsně vedle nich. To bylo úžasné. Líbilo se mi to. Ale když jdu ven jen tak, nebavím se. Lidé mi říkají "Proč prostě nejdeme na nějakou párty?" Jakmile tam však vejdu, je konec party. Alespoň pro mě. je to jejich party a všichni mi ukazují vizitky a říkají: " Pamatuješ si mě? Potkali jsme se tam a tam ..." a já říkám: "Ne, nepamatuji se." Já si to tam prostě nemůžu užít. Pořád hrají jen moje písničky. Nepřišel jsem sem proto, abych slyšel svou vlastní muziku. A najednou všichni křičí: "Tancuj!" No, já bych rád pro změnu viděl tancovat vás.

TV GUIDE: Přesto co o tobě píše tisk, myslíš si, že lidé budou posuzovat tvoji muziku objektivně?
MJ: Nemyslím, protože oni ze mě udělali zrůdu, šíleného, divného člověka. Já takový nejsem.

TV GUIDE: Je tu něco, čím bys jejich názor změnil?
MJ: No, všechno co můžu dělat je být sám sebou a tvořit z mé duše. Ale oni to vezmou a zmanipulují to.

TV GUIDE: Jak se budeš tváříš na lidi, kteří si myslí, že jsi divný, protože máš v domě exotická zvířata ...
MJ: Bůh vytvořil zvířata. A jsou nádherná a milující. Mám je rád jako Jane Goodall (antropoložka) nebo ostatní milovníci přírody. Neshledávám na mém vztahu k zvířatům nic divného.

TV GUIDE: A co plastické operace?
MJ: Každý v Hollowoodu má plastiku! Nevím, proč mě kvůli tomu tak osočují. Tisk to miluje. A jde jenom o můj nos, víš. Chtějí, aby to bylo všechno. I Elvis měl předělaný nos, Lisa Marie (exmanželka) mi to řekla. A oni mi pořád nedají pokoj. To není fér.

TV GUIDE: OK, teď, když jsi zmínil Lisu Marii, četla jsem, že by s tebou stále chtěla mít dítě. Je to pravda?
MJ: Pamatuji se, že takhle to jednu dobu cítila (směje se). Nezáleží na tom co říkám - tahle otázka mi dělá problémy. V příštím čísle Tv Guide bude nejspíš napsáno "Lisa řekla, že ho už nikdy nechce vidět".

TV GUIDE: Jste vy dva přátelé?
MJ: Lisa je sladká. Mám ji moc rád a jsme přátelé. A kdo ví, co přinese budoucnost? Nemám ponětí, co cítí teď. Řeknu jenom tohle. Přichází do mého domu, povídáme si přes telefon, prostě takhle.

TV GUIDE: Myslíš si, že se ještě oženíš?
MJ: To by bylo hezké.

TV GUIDE: Co by tě přinutilo udělat to potřetí (oženit se).
MJ: Muselo by mě to praštit. Musíš někoho uvidět a říct si: "To je ono. To je ta pravá."

TV GUIDE: Cítil si tohle při obou tvých svatbách?
MJ: Ano, jistě.

TV GUIDE: Přál by sis, abys byl stále ženatý?
MJ: Ano, přál. Ale musíš udělat, co je nejlepší. Co se stane, stane se. Musíš to respektovat.

TV GUIDE: Kdo jsou tví nejbližší přátelé?
MJ: Elizabeth (Taylor), jistě. Každý čtvrtek chodíme do kina.

TV GUIDE: Chodíte do veřejného kina?
MJ: Chtěl jsem jít do Warner Bros studia, ale ona odmítla. Řekla: "Ne, vezmu tě ven." Tak jsem šli do normálního kina, obvykle je tam prázdno, protože lidé v ten čas pracují. Pracovníci nás vítají "Wow, pojďte dál." a my jsme ještě nikdy neplatili. A to jsme zrovna ti, kteří si to můžou dovolit. (směje se)

TV GUIDE: Pojďme si povídat o tvých dětech. Musím se tě zeptat na ty věci, co psaly noviny, že ty a Debbie nejste biologickými rodiči, že ona byla oplodněna vajíčkem jiné ženy.
MJ: To je šílené. Jsou to pomluvy, není to pravda.

TV GUIDE: Žijí děti s tebou v Neverlandu?
MJ: Byli v Neverlandu před dvěma týdny. Myslím si, že poprvé pochopili, že je to jejich domov. Vždycky si mysleli, že je to nějaký hotel. Všude zůstáváme v hotelích. Nepochopili, že vláček a stanice, jízdy, že to všechno je pro ně. Teď říkají: "Chcem jet do Neverlandu!"

TV GUIDE: Jaké jsou to osobnosti?
MJ: Prince mi celý den říká, že by chtěl dělat filmy. Tak jsem mu koupil kameru a řekl:"Co budeme dělat dnes?" a on na to: "Hvězdné války!" Tak jsme postavily na stůl nějaké figurky a natáčeli. A Paris teď začíná chodit a mluvit. Je moc sladká. Jsem překvapený, že má ráda panenky. Moje sestra Janet je neměla ráda. Byla klučičí typ. Myslel jsem si, že Paris bude taková, ale není.

TV GUIDE: Měníš jim plenky a krmíš je?
MJ: Ano, mám to rád. Myslel jsem si, že na to jsem připraven, protože jsem přečetl snad všechno o tom, jak se starat o dítě, ale je to mnohem víc vzrušující, než jsem si kdy dokázal představit. Jediné, co mě mrzí je, že jsem neměl děti dříve.

TV GUIDE: Zpíváš a tancuješ pro ně?
MJ: Takhle je uklidňuji, když pláčou. Když začnu tancovat, uklidní se.

TV GUIDE: Chtěl bys víc dětí?
MJ: Určitě. Řekl jsem svému otci, že překonám jeho rekord. On jich má 10.

TV GUIDE: Jaký je teď vztah mezi tebou a tvým otcem?
MJ: Teď s ním mám ten nejlepší vztah, co jsem kdy měl. Myslím, že s věkem a časem se stává dobrým člověkem. Prostě mi řekne: "Co děláš? Jíš? To jsem chtěl vědět." Ne: "Podepsals ten kontrakt?" Prostě chce vědět, jestli jsem OK, to je hezké ... A má matka je jako anděl.

TV GUIDE: Ve 41 letech, jsi šťastný?
MJ: Obvykle jsem šťastný. Nedovolím ničemu, aby mě to položilo. Miluju zvuk vody, ptáků a smíchu, víš. Miluji všechno opravdové, přírodní, nevinné věci. Nikdy bych už nešel do klubu nebo párty. To jsem dělal, když jsem byl dítě a už mě to víc nezajímá.

TV GUIDE: Četl jsem článek, ve kterém jsi řekl, že kdybys neměl možnost pomáhat dětem celého světa, zabil by ses. Opravdu to tak cítíš?
MJ: Vždycky jsem to tak cítil. Protože pak bych neměl pro co žít.

TV GUIDE: Ne pro sebe a svou vlastní tvořivost?
MJ: To by mě nezajímalo. Všechno co dělám je ovlivněno tímto způsobem nevinnosti. A přírodou, je to všechno. Musí být. Myslím, to je to pravé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama