TV GUIDE 2001

15. září 2010 v 18:16 |  rozhovory
Rozhovor pro TV GUIDE "Muž v zrcadle", 5. října 2001
tv guide 2001
Michael Jackson se snaží udržet si svůj trůn Krále popu. Když jste byl v šoubyznysu 35 let - když jste byl celý ten čas legendou - víte nastoupit. Nakonec, Michael Jackson to ví.

Král popu nikde nepřijde jen tak a jeho zjevení v luxusním pokoji v hotelu v Beverly Hills není bez výjimky. Má 2 hodiny zpoždění. Je obklopen bodyguardy, kteří kontrolují závěsy a koupelnu, potom světla. Když se dveře nakonec otevřou, není to Jackson, ale 2 malé děti, kdo vejdou do pokoje: Prince (4) s blond vlasy a Paris (3) s kudrnatými hnědými vlasy po ramena. Potom vstoupí jejich otec.


Jeho image je všudypřítomná - jeho kamenná tvář a laní oči na nás zírají ze stránek časopisů téměř denně - a přesto jsou unikátní. Je štíhlý, v modrém vojenském tričku a jeho slavných černých kalhotech a bílých ponožkách. A potom tu je jeho nos. Jeho slavný nos, který je dnes zakryt obvazem.

"Je to analgetikum kvůli alergiím" říká tiše, ale přirozeně.

S dětmi, hrajícími si u jeho nohou, vypráví o svém životě, zdvořile a s úžasným vkusem pro eleganci a sebeovládání. Je to muž pobouřený tiskem, ale stále schopný zasmát se sám sobě. To je možná ta nejpřekvapivější věc na Michaelu Jacksonvi. V jeden čas se zaujetím vypráví, jak v jeho přítomnosti jedna žena omdlela. A pak náhle vypadá bojácně. V 43 letech je Jackson na křižovatce své kariéry, snažící se přeměnit sebe z idolu 80 let do umělce dnešní pop scény. Jeho prvním krokem byly koncerty v Madosin Square Garden, jeho první veřejné vystoupení v Americe za 12 let. Čeká na reakce na své album Invincible, jehož první singl dosáhl v žebříčku Billboard hot 100 chart 10 místo, zatímco jeho video se stalo smrští na MTV.  Napsal a produkoval píseň What more can I give a její výtěžek dostanou oběti útoku na USA. Bude hrát v Men in Black II.

A na konci, je to Michael Jackson, otec, muž sepjat se svými dětmi a se svým dětstvím, který u nás zanechal největší dojem.

TV GUIDE: Koncerty v MSG oslavily tvou dlouholetou kariéru. Pamatuješ si, kdy jsi poprvé stál na jevišti?
MICHAEL: Bylo mi 5 let a bylo to na soutěži škol, pamatuji si, jak říkali: Malý Michael Jackson vchází na jeviště zazpívat píseň Climb Every Moutain. měl jsem ten největší potlesk a když jsem se vrátil na místo, můj dědeček a matka plakali. Řekli: Nevěříme tomu, jak nádherně zpíváš. To je poprvé, co si pamatuji.

TVG: Neděláš moc často TV speciály ...
MICHAEL: Už jsem jich moc zrušil, protože nechci být v televizi. Jsem z toho nervózní. Udělám představení, ale pak se na to nemůžu dívat alespoň rok, protože jsem vždycky zklamaný z něčeho, co jsem udělal.

TVG: Koncerty, které jsi v MSG udělal byly plné hvězd, to přece nemohlo být zklamání.
MICHAEL: Ta druhá show byla dobrá, ta první byla otřesná, protože jsme měli mnoho přestávek mezi představením. Lidé museli čekat a čekat.

TVG: Co cítíš, když tancuješ na jevišti?
MICHAEL: Jsem otrok rytmu. Jdu s momentem. Musíš to prostě nějak udělat, pokud o tom přemýšlíš, jsi mrtvý. Tanec není o přemýšlení, je to o cítění.

TVG: Plánuješ taneční kroky?
MICHAEL: Něco jsem zkoušel se svými bratry, ale když jsem sám, jen improvizuji. Nic není plánováno. Všechny taneční školy teď čí děti počítat a to je špatně.

TVG: Co si myslíš o pop skupinách jako jsou N*Sync? Imitují tě?
MICHAEL: Myslím, že jsou to dobří zpěváci. Znám je velmi dobře, hodně jsme se spolu zasmáli. Nemám problém s tím, když mě někdo imituje. Je to pro mě kompliment. Každý musí nějak začít. Pro mě to byl James Brown, Sammy Davis nebo Gene Kelly.

TVG: MSG speciál zahrnuje i představení Marlona Branda. Jak se tam objevil on?
MICHAEL: Brando je můj dobrý přítel, známe se přes 20 let. Navštěvuje mě, hrajeme si s dětmi, díváme se na filmy.

TVG: S kým jiným trávíš čas?
MICHAEL: S Elizabeth Taylor, Gregory Peckem - to jsou moji blízcí přátelé. Nevadí, že jsou o moc starší nebo mladší než já. Nikdy jsem neměl kontakt s lidmi stejně starými.

TVG: Co se stalo na party po koncertech? Omdlel jsi?
MICHAEL: Nic se nestalo, tisk to jako vždy nafoukl. Rádi mi to dělají. (Mluví k Paris, která skáče kolem stolu: Paris, nemůžeš tu dělat takový hluk. Nemůžeš, ne, netluč do toho stolu).

TVG: Liza Minelli také zpívala na koncertech. vypadáte, že jste si blízcí.
MICHAEL: Mluvím s Lizou každý týden. Pocházíme ze stejné planety. Stejně jako Elizabeth.

TVG: Jaká je to planeta?
MICHAEL: Nemůžu to pojmenovat. Je to úplně mimo náš planetární systém. Lidé, kdo vyrůstají jako dětské hvězdy mají jednu stejnou věc. Jsi sladký, milujou tě, vyrosteš, nesnáší tě. Je velmi těžké překlenout to období. Mnoho lidí se zničilo, je to velmi smutné.

TVG: Jak předejít sebedestrukci?
MICHAEL: Náboženstvím.

TVG: Jsi stále Svědek Jehovův?
MICHAEL: Ano.

TVG: Invincible je tvé sedmé album, je to tvůj comeback?
MICHAEL: Nemyslím si, že je to nějaký návrat. Každé 4 roky vydávám album. Jenom jsem poslední dobu víc psal, než se objevoval na veřejnosti.


TVG: Na albu se objevují rap hvězdy jako Jay-Z. Je těžké představit si tě pracovat s Jay-Z, jehož pověst je o mnoho drsnější než ta tvoje.
MICHAEL: On je prostě sladký. A když pak slyším všechny věci, co se o něm píšou a ostatních raperech, co udělali další den, je těžké tomu uvěřit. On je velmi hodný, perfektní gentleman.


TVG: Jaký je vzkaz písně Unbreakable, první písně z alba?
MICHAEL: Jsem nepřemožitelný, protože už jsem vším prošel. Nemůžeš mě zranit. (Mluví k Princi: Přestaň bouchat do stolu, neslyšíš ten hluk, co vydáváš?).

TVG: Jsi znám jako excentrik. Má s tím něco společného vyrůstání na očích všech lidí?
MICHAEL: (usmívá se stydlivě) To záleží na tom, o jakých výstřelcích mluvíš.

TVG: Lidé tě nazývají Wacko Jacko.
MICHAEL: Ale to není pěkné. Dělají to, protože žárlí. Nic jsem neudělal. Chodíme do nemocnic a rozdáváme hračky, utrácíme za to tisíce dolarů. Co s tím má společného nějaký Wacko?

TVG: Kvůli toho, jak jsi v tisku podáván. Lidé se ptají, jestli jsi vůbec normální.
MICHAEL: (rozzlobeně) Dal už jsem tolik rozhovorů, lidé mě přece viděli. Tisk je totálně žárlivý. Ale je to jen jedna z věcí, se kterou si musím poradit.

TVG: Jak si s tím poradíš?
MICHAEL: Snažím se myslet pozitivně. Píšu, tancuju. Snažím se, aby se to nedostalo hluboko do mě. Kdybych to neudělal, musel bych se zbláznit.

TVG: Video k singlu You rock my world je dlouhé 15 minut. Jak jsi přišel na námět?
MICHAEL: Nevím, prostě to nějak přišlo. Kuba. Horká letní noc. Klub. Jen si přeju, aby MTV víc vysílala tu dlouhou verzi. Krátká verze se mi nelíbí.

TVG: Jak moc zasahuješ do procesu tvoření videa?
MICHAEL: Když řekneš Michael Jackson, lidé myslí na někoho, kdo je baví. Nemyslí na ten fakt, že píšu písničky. Nesnažím se chlubit, ale já je píšu, spolurežíroval jsem mnoho videí. Nemyslím si, že to mladí umělci také dělají, myslím, že by to pro ně bylo inspirující.

TVG: Když jsi dělal tohle video, řekl sis, že musí být tak dobré jako Thriller?
MICHAEL: Ne, protože jsme neměli dostatek času. Přijdou lepší videa.

TVG: Necháváš své děti dívat se na MTV?
MICHAEL: Ne, když budou větší, budou se moct dívat, ale teď ne.

TVG: Díváš se na televizi?
MICHAEL: Miluju PBS, kanál Discovery, Simpsnovy ...
TVG: Které z tvých dětí se ti víc podobá?
MICHAEL: Oba, ale každý jinak. Prince rád lidi popichuje. Já jsem to dělal svým sestrám taky. A Paris je houževnatá.

TVG: Jak se má jejich matka, Debbie Rowe?
MICHAEL: Slyšel jsem, že se má dobře. Paris je silná jako Debbie.

TVG: Proslýchá se, že bankrotuješ, a proto jsi také zvýšil ceny za lístky na své koncerty.
MICHAEL: To si vymyslel bulvár. Hledají něco, co by jim prodalo noviny.

TVG: Byl jsi v New Yorku, když se staly ty teroristické útoky, že?
MICHAEL: Ano, volali mi, že byla Amerika napadena. Řekl jsem: "O čem to mluvíte" a oni řekli: "Pusť si televizi". Nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl. A začal jsem křičet: Všichni vstávejte, musíme odsud pryč. Všichni se oblékli, naskákali do auta a odjeli dále od města.

TVG: Tento útok tě inspiroval k tomu, abys napsal a produkoval píseň What more can I give, jejíž výtěžek přijde příbuzným obětí. Chceš lidem pomáhat.
MICHAEL: Bylo mi zle z útoků. Zažívali jsme strach, potom nenávist a odpor až po touhu po pomstě. Vždy jsem pomáhal. Je komické, že teď po útocích se všichni snaží najít nějaké písničky o tomhle. Já to dělal celou svou kariéru. Heal the world, We are the world, Will you be there, Earth song ... nikdo jiný to nedělal, jen já. A o tom to je. Já se o věci zajímám.

TVG: Tvé děti s tebou cestují všude?
MICHAEL: Ano.

TVG: Co se stane, až začnou chodit do školy a nebudou moci takto cestovat?
MICHAEL: Chtěl bych v Neverlandu vybudovat počítačovou školu. I pro ostatní děti. Chodili by do školy online. Jak můžou moje děti jít do volné společnosti? On je Prince Michael Jackson a ona Paris Katherine Jackson. Bylo by to pro ně velmi obtížné.

TVG: Jaký máš vztah s otcem?
MICHAEL: Teď je to mnohem lepší. Stal se z něho lepší člověk. Změknul od té doby co má vnoučata. Teď má něco přes 30 vnoučat.

TVG: Co si tvůj otec myslel o koncertech? Byl tam?
MICHAEL: Byl tam. Když si můj otec myslí, že jsem udělali skvělou šou, řekne jen, že to bylo dobré. neřekne, že to bylo úžasné. Myslím si, že neví jak ukázat cit. (Michael se dívá na Prince, který se plazí okolo pokoje s gumovou kuličkou na jeho nose, popichující několik našich reportérů na tvář. Říká: Zlatíčko, ticho. Slíbils mi, že budeš ticho, pamatuješ?)

TVG: Co dalšího chceš dělat se svou kariérou?
MICHAEL: Miluju filmy. Budu víc hrát a režírovat. Myslím, že tím nejmocnějším uměleckým výrazem je film. Chci dělat film s Lizou Minelli. Spolu plánujeme udělat jeden film. je to bavičích, kteří se pokoušejí prorazit. Bude tam to nejskvělejší tancování všech dob. Nežertuji. Cítím to tady. (Ukazuje na srdce. Zatímco Prince kráčí přes pokoj a sedá si otci na nohy. Paris leze na Jacksonův klín a sedá si tam, zatímco on ji hladí na vlasech.)

TVG: Michael Jackson jako otec. To je obrázek, který neznáme. Jsi dobrým otcem?
MICHAEL: Snažím se. Snažím se jim přinést moc zábavy. Jedenkrát za rok se obleču jako klaun a rozdáváme si sladkosti.

PRINCE: (směje se) A zmrzlinu!

MICHAEL: A zmrzlinu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama